Co je to ego? Váš ochranný mechanismus

16.7.2018

Pro mnohé je ego téměř sprosté slovo. Něco špinavého, neslušného, sprostého. Ego je bráno a viděno jako nepřítel, jako náš nepřítel a jako nepřítel všeho a všech. Pojďme se společně podívat, co je to ego a jak ho vnímat pozitivně.

Ego funguje jako ochranný mechanismus

Ráda bych pro začátek připomněla jeden citát:

Ego je špatný pán, ale dobrý rádce.“

Ego totiž není vůbec špatné. Funguje jako náš vnitřní ochranný mechanismus. A pro mnohé je problém, a možná i tak trochu lenost, pomalu překračovat tento ochranný mechanismus.
Proto jej mnozí zaškatulkovali do krabiček jako: ŠPATNÉ - NEPŘÍTEL - PŘEKÁŽKA.

Ego reaguje na strach

Kdykoliv cítíme strach či obavu, je to právě naše ego, které přichází s racionálními důvody:

  • PROČ NĚCO NEDĚLAT
  • PROČ Z TOHO VYCOUVAT
  • PROČ TAM NECHODIT
  • PROČ NEZKUSIT NĚCO NOVÉHO

Ego takto reaguje v případě, kdy jsme prožili nějaké trauma, ale nedokázali jsme se dostatečně bránit, vymezit nebo reagovat. Většinou tyto situace vznikají v dětství, kdy za nás většinou ve všem rozhoduje někdo jiný. V ten moment přichází to ,,NAŠE EGO“ - náš milovaný, ale většinou lidí nenáviděný ochranný mechanismus, který nám pouze přichází na pomoc na základě prožitého traumatu.

Nevnímejme ho proto jako špatného pána.Vnímejte ho, jako dobrého rádce...
Ukazatele, že:

AHA, TADY MÁM NĚJAKÝ PROBLÉM. A JE POTŘEBA HO POMALU A V KLIDU ŘEŠIT. “

Co je to ego

 

Jak problém řešit?

Ego nám může ukázat, kde je nějaký blok. K jeho odstranění pomáhá například regresivní terapie, díky které lze vyhledat vědomá i nevědomá traumata a zpracovat je. Vraťme se společně do minulosti a odhalme souvislosti, které jsou základem strachu, fobií či zdravotních problémů. Ráda vám o této metodě povím více, neváhejte mě kontaktovat.

4